קרע ברצועה צולבת

הרצועות הצולבות של הברך אחראיות ליציבות הברך בכיוון קדמי–אחורי: הרצועה הצולבת הקדמית – ACL – אחראית למניעת גלישת השוק קדימה, והרצועה הצולבת האחורית – PCL מונעת את גלישת השוק אחורה.

קרע ברצועה הצולבת הינה פגיעה שכיחה בסוגי ספורט כגון: כדורגל, כדורסל, סקי, סנובורד ועוד.

פגיעה ברצועה צולבת יכולה לקרות בעת תנועה סיבובית חדה של הברך, בשל יישור יתר של הברך או חבלה ישירה בברך.

קרע ברצועה הצולבת הקדמית היא הפגיעה השכיחה יותר. בשורות הבאות אתייחס רק לרצועה הצולבת הקדמית.

דגם של פנים הברךסימני פגיעה: בעת הפגיעה עשוי הנפגע לשמוע "קליק" או "pop" חזק בתוך הברך, והברך מתנפחת במהירות – בתוך דקות או שעות לאחר הפגיעה. לעתים ניתן להמשיך בפעילות לזמן קצר, אך עם התנפחות הברך גוברים גם הכאבים. בבדיקה פיזיקלית הרופא יגלה נוזל תוך מפרקי – דם, וכן סימני אי יציבות בהתאם למידת הפגיעה ברצועות.

במשך הזמן ובזכות הטיפול הברך "נרגעת"– הנפיחות יורדת וניתן להתהלך בחופשיות. ואולם הנפגע עשוי לחוש באי-יציבות של הברך. לעתים אנשים מתארים "בריחות" או "התקפלות " של הברך תוך כדי הליכה או קפיצה. אירוע כזה מתלווה לעתים בנפיחות חוזרת ובכאבים.

דרגת הפגיעה: פגיעה ברצועות הצולבות יכולה להיות חלקית (מתיחה) או מלאה (קריעה).

הטיפול: הטיפול מותאם לדרגת הפגיעה, לגילו של הנפגע ולרמת פעילותו.

טיפול שמרני: כמו בפגיעות ברצועות הצידיות, הטיפול הראשוני בא "להרגיע" את הברך – לגרום לירידה בכאבים, לירידה בנפיחות ולהחזרת תנועתיות הברך. יש לקבל כדורים נוגדי דלקת (הם מועילים להפחתת הנפיחות והכאבים), לתת תמיכה לברך – חבישה או מגן ברך, ולקרר את הברך בעזרת קומפרסים קרים או קרח.

לאחר הטיפול הראשוני ולאחר שהברך "נרגעה" ניתן לעבור לשלב השני של הטיפול השמרני: פיזיותרפיה לשמירה על טווחי התנועה של הברך, לשמירה על כוח השרירים סביב הברך, ולשיפור השליטה והקואורדינציה של הגפה.

חלק מהפציינטים מרגישים טוב ומסתפקים בטיפול השמרני.

טיפול ניתוחי מומלץ במקרים שבהם הפציינט חש "בריחות" שכיחות של הברך למרות שביצע טיפול שיקומי וכן כשהנפגעים הם אנשים צעירים עם רמת פעילות גבוהה ורצון לחזור ליציבות מקסימלית של הברך.

שחזור רצועה צולבת קדמית: לא ניתן לחבר את הרצועה שנקרעה למקומה הקודם. הטיפול הניתוחי במקרה של קרע הוא החלפת הרצועה הצולבת ברצועה אחרת – שחזור. השחזור מתבצע בצורה של ארתרוסקופיה.

המנתח משתמש בשתל שנלקח ממקום אחר,  אשר מוחדר לברך ומחובר במקום הרצועה הצולבת שנקרעה.

מקורות אפשריים לשתל הם גיד הפיקה, גידים בצד אחורי של הברך – hamstrings, גיד הארבע ראשי ועוד.  לקיחת השתל מסבה נזק מסוים לגוף, אך הנזק כמעט שאינו מורגש.